Hoppa till huvudinnehåll

Svenska kraftnät använder kakor (cookies) för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor. Läs mer om kakor och hur du avaktiverar dem

Hanteringen av exporten var ju en gång anledningen till att SVK valde att frivilligt införa elområde för att tillmötesgå EU-kommissionen. Vad gör det möjligt nu?

Det stämmer att Sveriges hantering av interna flaskhalsar genom att minska exporten till utlandet var en bakomliggande orsak till införandet av flera elområden år 2011. Detta eftersom hanteringen ansågs strida mot EU:s konkurrenslagstiftning. Sedan dess har en mängd EU-lagstiftning inom energiområdet tillkommit som reglerar EU:s inre marknad för el idag. 

Oavsett ovan har Svenska kraftnät fått i uppdrag av regeringen att undersöka möjligheten att införa särskilda elområden för export. Ett led i detta är att undersöka de legala förutsättningarna för den marknadsdesign vi utreder. Vi kan dock konstatera att vi ser legala utmaningar med konceptet, inte minst med bakgrund av det frågeställaren redogör för. Vi kommer återkomma till detta i samband med leveransen av vår rapport.