Omvärldsläget vintern 2026-2027
Det osäkra omvärldsläget har effekt på elpriserna. Situationen i Ukraina och Mellanöstern har lett till höga gaspriser i Europa, vilket i sin tur driver upp efterfrågan på el. Svenska kraftnät följer noggrant utvecklingen och samverkar med elförsörjningens aktörer, andra myndigheter och våra motsvarigheter i grannländerna för att säkerställa en trygg elförsörjning i Sverige.
Relaterat innehåll
Elpriser
Det är förhöjd risk för höga elpriser och stora prisskillnader i vinter. Det beror på ett osäkert omvärldsläge, gasbrist och låga nivåer i vattenkraftens magasin.
Mer om elpriserEffektläget
Elförsörjningen i Sverige är stabil med låg risk för effektbrist. Vi bedömer att elsystemet är robust och arbetar aktivt för att möta de utmaningar vintern kan medföra. Vi följer omvärldsläget och samverkar med aktörer, andra myndigheter och grannländer för att säkerställa en trygg elförsörjning.
Mer om effektlägetBeredskap för oväder
Vi planerar för extrema händelser, övar tillsammans med andra och bygger beredskap för att kunna reparera och återställa anläggningar som påverkas av svåra oväder och stormar. Det handlar dels om vårt eget stamnät, och dels om att stötta region- och lokalnät.
Mer om väder och beredskap