Solförmörkelsen får marginell effekt på elsystemet
Ikväll är det många som vill se solförmörkelsen. I Svenska kraftnäts kontrollrum håller man också ett öga på den, men effekten på det svenska elsystemet blir inte större än en normal eftermiddagsvariation. Det säger Pontus de Maré, driftchef på Svenska kraftnät.
När solen hamnar i skuggan av månen kan stora mängder el från solkraft gå förlorad. Det kan ställa till problem för elsystemet, särskilt om solen försvinner snabbt.
– Den här gången inträffar solförmörkelsen dock på kvällen och vår analys visar att solen inte försvinner särskilt snabbt. Inte mycket fortare än normala eftermiddagsvariationer och det är vi ju vana vid, säger Pontus de Maré, driftchef på Svenska kraftnät.
Men hur mycket elproduktion försvinner?
– Man uppskattar att det i Europa handlar om cirka tio gigawatt och att vi som mest förlorar en gigawatt per minut. Det är marginellt högre förändring än vanliga väderförändringar.
Finns det några länder som blir mer påverkade än vi?
– Ju högre andel solel man har desto större blir påverkan. Länder som Tyskland och Spanien har ju betydligt mer solkraft än vi, men på europeisk nivå är man inte heller särskilt oroad.
Nu tycks det bli lugnt, men vad har kontrollrummet för verktyg om vi skulle behöva parera det här?
– Det är främst två saker vi kan göra. Det ena är att säkerställa att vi kan ersätta den kraft som försvinner. Det är inga problem och det gör vi ju i princip varje kväll. Försvinner solen väldigt fort blir utmaningen större, då behöver vi elproduktion som står beredd att kompensera för bortfallet.