Inventering av fladdermöss
Under kommande veckor, med start vecka 26, kommer Svenska kraftnät inventera fladdermöss inom korridorerna. Alla fladdermusarter är skyddade i lag och många är rödlistade och därför ställs krav på inventeringar vid exploateringar.
Inventeringarna omfattar dels besök av ekologer och dels av uppsättningar av så kallade autoboxar i träd. En autobox är en fladdermusdetektor som automatiskt spelar in högfrekventa ljud. Eftersom fladdermöss är nattaktiva djur innebär inventeringarna att ekologerna åker runt i inventeringsområdet nattetid, fram till småtimmarna. Ekologerna kommer från Ecofauna och ska kunna visa att de utför arbetet på uppdrag av Svenska kraftnät.
Vid frågor är du välkommen att höra av dig till någon av våra kontaktpersoner här på projektsidan. Eller mejla via funktionsbrevlådan.
