Hoppa till huvudinnehåll

Svenska kraftnät använder kakor (cookies) för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor. Läs mer om kakor och hur du avaktiverar dem

Erosionsskadad väg i Letsi stängs

Svenska kraftnät och Vattenfall förnyar stamnätsstationen i Letsi för att säkerställa elförsörjningen. Höstens kraftiga regn i kombination med den ökade trafiken som arbetet med stationen innebär, har lett till att två vägar in i Letsi måste stängas.

Den stora erosionsrisken har sedan en tid tillbaka föranlett att Svenska kraftnät och Vattenfall tillsammans med vägföreningen, beslutat stänga vägen från Padjerim till Letsi.

Även vägen som går över spegeldammen i Vuollerim måste nu stängas på grund av arbetet med förnyelsen av Letsi station. Vägen kommer vara avstängd från och med den 7 oktober till och med den 4 november 2026.

Trafiken omdirigeras till Mattisudden 

Svenska kraftnät och Vattenfall kommer istället att nyttja vägen via Mattisudden för trafik till och från stationsområdet. Denna väg kommer även vara den som fastighetsägare och stugägare i området ombeds använda under perioden då övriga vägar inte kan nyttjas.

Vägarna repareras av Svenska kraftnät, Vattenfall och vägföreningen 

Vattenfall och Svenska kraftnät arbetar tillsammans med vägföreningen för att reparationen av Letsivägen ska kunna ske så snabbt som möjligt. Bedömningen är att reparationsarbetet kan ta upp till tre månader på grund av den omfattande skadan och de försiktighetsåtgärder som behöver vidtas under reparationsarbetet. Vägen över spegeldammen öppnas så fort det är möjligt efter den 4 november.