Hoppa till huvudinnehåll

Svenska kraftnät använder kakor (cookies) för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor. Läs mer om kakor och hur du avaktiverar dem

Vi inventerar tillfartsvägar med start i september

Inventeringen gäller de tillfartsvägar som ligger i anslutning till den planerade ledningssträckan. Inventeringen inleds i september och kan komma att pågå in i oktober.

Arbetet kommer att ske okulärt, vilket betyder att vi inte kommer att göra några markeringar eller åtgärder i fält vid dessa tillfällen.

Vi tecknar avtal med väghållaren

När vi behöver använda enskilda vägar under byggnation tecknar vi så kallade nyttjanderättsavtal med den som ansvarar för vägen, det vill säga väghållaren. Avtalet reglerar rättigheter, skyldigheter och ersättning för att vi använder vägen. 

Vi ersätter dig som väghållare med en grundersättning, samt en ersättning baserad på vägens längd och hur många ledningsstolpar som vi når via vägen. Efter avslutat arbete ska vägen lämnas i minst lika bra skick som tidigare.

Ibland behöver vi bygga nya vägar eller bredda befintliga vägar för att nå ledningsgatan. Då ger vi ersättning för markanspråket enligt skogsnormen. Om vi behöver nyttja åkermark under byggnationen regleras vägarna utifrån de skador som uppstått.

Vägar behövs även vid underhåll

Under byggnationen behövs byggvägar för att vi ska nå fram till varje enskild kraftledningsstolpe. Efter byggnationen kan vägen behövas för framtida underhåll och reparationer. I vissa fall behöver vi dock plocka bort vägen på grund av exempelvis skyddad natur eller önskemål från fastighetsägaren.