Avbrottsperiod för Nybro-Hemsjö
Nybro-Hemsjö kommer att ha en avbrottsperiod som sträcker sig från 14 september till 25 oktober. Under denna period kommer topplinan på FL6 bytas samtidigt som resning, rasering och lindragning kommer att ske på FL15. Mellan 16–25 oktober genomförs även steg-och beröringsspänningar.
Under avbrottsperioden kommer det att vara mer personal och fordon i området än det vanligtvis är. Det beror på att vi genomför två arbetsmoment samtidigt.
Detonationsskarving
Vid installation av nya faslinor används så kallad detonationsskarvning, vilket innebär att korta smällar/explosioner kan höras i området under avbrottsperioden.
För allas säkerhet ber vi dig som vistas i området att vänligen följa skyltning och respektera avspärrningar.
Kontakta oss
Har du frågor om projektet eller avbrottperioden är du välkommen att höra dig av till oss. Alla kontaktuppgifter finns här på projektsidan.