Hoppa till huvudinnehåll

Svenska kraftnät använder kakor (cookies) för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor. Läs mer om kakor och hur du avaktiverar dem

Ligger Snitt 2 (SE2/SE3) verkligen på rätt ställe, med tanke på att det ofta är CNEC inne i SE2 som är prissättande, inte gränsen mellan SE2/SE3?

Vår bedömning är att snitt 2 ligger på en lämplig plats i transmissionsnätet. Detta då snittet återkommande är gränssättande för handeln. Informationen på publiceringsplattformen för flödesbaserade parametrar (JAO) visar att det återkommande är interna CNEC:ar i SE2 som är gränssättande. Så kan det vara ibland, men tyvärr har det även smugit in fel i datamängden som publiceras på JAO. Felet innebär att ledningar som ingår i snitt 2 registreras som interna i SE2, vilket inte är rätt. Vi undersöker orsaken till detta och kommer åtgärda felet.