Kontrollrummet på webben kvalitetssäkras
Vi vill att du ska kunna lita på informationen i kontrollrummet. Just nu arbetar vi med att rätta till felaktiga data från en leverantör, och därför har vi tillfälligt tagit bort vissa grafer. De kommer tillbaka så snart vi kan säkerställa att allt stämmer.
Sedan början av oktober har de data som presenteras i kontrollrummet på nätet inte alltid varit korrekt. Det ska de självklart vara och vi beklagar det.
Det beror på att de data vi fått från en av våra leverantörer inte alltid varit rätt.
– Den här informationen har dock ingen koppling till de data vi använder för att sköta elsystemet, men vi vet att ni är många som söker information i kontrollrummet. Och ni ska kunna lita på att den stämmer, säger Pontus de Maré, driftchef på Svenska kraftnät.
Därför har Svenska kraftnät tillfälligt tagit bort grafen på webbsidan. Den återkommer när felet är åtgärdat och vi kan garantera att den är korrekt. Vi har dialog med leverantören och jobbar parallellt med att hitta andra framkomliga lösningar för att kunna visa graferna igen.