Hoppa till huvudinnehåll

Svenska kraftnät använder kakor (cookies) för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor. Läs mer om kakor och hur du avaktiverar dem

Svenska kraftnät förlänger mothandelsavtal med Göteborgs Energi

Svenska kraftnät avropar en option i nuvarande avtal för mothandel och omdirigering som finns med Göteborg Energi AB. Optionen avser Rya Kraftvärmeverk om 300 MW under hela 2026.

Avtalet ingicks i december 2023, efter en öppen upphandling där syftet är att bidra till att uppfylla det legala kravet att erbjuda marknaden minst 70 procent av tillgänglig kapacitet (vilket regleras i elmarknadsförordningen (EU) 2019/943 artikel 16(8)).

Skälet till det aktuella avropet av optionen är att säkerställa en stabil övergångsperiod från kapacitetsberäkning enligt NTC-metoden till den flödesbaserad metoden. På längre sikt förväntas dock den flödesbaserade metoden minska behovet av denna typ av mothandelsavtal.

Läs nyheten om den ursprungliga upphandlingen 2023.