Hoppa till huvudinnehåll

Svenska kraftnät använder kakor (cookies) för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor. Läs mer om kakor och hur du avaktiverar dem

Svenska kraftnät publicerar regionala nätutvecklingsplaner för Östra Götaland samt Södermanland och Östergötland

Målet är att elsystemet år 2045 ska kunna leverera upp till 300 terawattimmar el per år. För att nå dit krävs att både elproduktionen och elanvändningen ökar i takt med samhällets behov.

Som en del av arbetet med att synliggöra var elproduktion, flexibilitetsresurser och elanvändning bör anslutas för att bidra till effektiv utbyggnad av elsystemet, publicerar Svenska kraftnät nu regionala nätutvecklingsplaner för:

Planerna ger en översikt av elnätets framtida behov samt förutsättningar för att ansluta till nätet i respektive region. Ni hittar alla publicerade regionala nätutvecklingsplaner på sidan:
Så planerar vi elnätet för framtiden

Planerna för de återstående delarna av landet kommer successivt att publiceras under 2026.