Hoppa till huvudinnehåll

Svenska kraftnät använder kakor (cookies) för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor. Läs mer om kakor och hur du avaktiverar dem

Liten påverkan på svensk elförsörjning av kriget i Mellanöstern

Elförsörjningen i Sverige påverkas mycket marginellt av de pågående attackerna. Den bedömningen gör Svenska kraftnät av nuläget.

Marginalerna i det svenska elsystemet är goda och elförsörjningen påverkas därför mycket lite av den nuvarande situationen i Mellanöstern.

Sedan tidigare är Sveriges utlandsförbindelse med Polen, Swepol, ur drift, då ett fel har uppstått på den polska sidan. Enligt Pontus de Maré, driftchef, Svenska kraftnät, innebär inte det någon fara för elförsörjningen.

– Vi har ett stabilt driftläge med sjunkande förbrukning jämfört med tidigare veckor i och med varmare väder, säger han.