15 minuters handelsperiod på Dagen före-marknaden för el införs den 11 juni
Efter beslut av parterna inom Single Day-Ahead Coupling (SDAC) så införs 15 minuters handelsperiod på Dagen före-marknaden onsdag den 11 juni 2025, med första leveransdag torsdag den 12 juni 2025.
Införandet av 15 minuters handelsperiod på Dagen före-marknaden är gemensam för hela Europa.
Tester med marknadsaktörerna förväntas påbörjas i början av april.
Införandet av 15 minuters handelsperiod syftar bland annat till bättre integration av förnybara energikällor och ökad effektivitet och flexibilitet i marknaden.
Parterna inom Single Day-Ahead Coupling (SDAC) är transmissionsnätsoperatörer (så kallade TSO:er) och elbörser (så kallade NEMO:er) i Europa. Svenska kraftnät är en av transmissionsnätsoperatörerna.
15 minuters handelsperiod på Intradagsmarknaden för el införs i de nordiska länderna tisdag den 18 mars 2025, med första leveransdag onsdag den 19 mars 2025.
Läs den europeiska pressreleasen (.pdf) Öppnas i nytt fönster
15 minuters handelsperiod på Intradagsmarknaden för el införs den 18 mars