Hoppa till huvudinnehåll

Svenska kraftnät använder kakor (cookies) för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor. Läs mer om kakor och hur du avaktiverar dem

Längre handläggningstider för förkvalificeringsansökningar

Intresset är stort från elmarknadens aktörer att bidra med stödtjänster. Just nu är inflödet av förkvalificeringsansökningar rekordhögt vilket tyvärr påverkar handläggningstiden för ansökningar.

Det stora inflödet av nya förkvalificeringsansökningar är positivt eftersom det fortsatt finns behov av fler resurser för att balansera elsystemet. Tyvärr medför den stora mängden ansökningar att handläggningstiderna för att få sin ansökan behandlad och godkänd för tillfället är längre. Det finns även risk att den maximala tidsfristen på 6 månader från inlämnad ansökan till godkännande kan komma att överskridas i vissa fall.

Ansökningar för stödtjänsten mFRR kommer fortsättningsvis att prioriteras vid behov då det finns ett särskilt behov av fler resurser till just den marknaden, däremot ser vi inte att det kommer påverka handläggningstiden för ansökningar för andra stödtjänster i särskilt stor omfattning.

I december publicerades en nyhet där Svenska kraftnät meddelade att handläggningstiderna var påverkade och nu är läget fortsatt sådant att handläggningstiden sker utanför ordinarie tidsramar.

Effektiviseringar och utökad bemanning ska korta handläggningstiderna – prognoser från aktörer är välkomna

Svenska kraftnät arbetar löpande med effektiviseringsåtgärder samt att utöka bemanningen för att handlägga ansökningarna.

Aktörer som planerar att skicka in förkvalificeringar framöver får gärna inkomma med prognoser över antal planerade förkvalificeringsansökningar per produkt, teknikslag och kvartal. Detta underlättar kartläggningen oerhört för Svenska kraftnät och kommer att vara en del i lösningen att komma till kortare handläggningstider igen och hålla dessa tidsramar framgent. Vi är därför mycket tacksamma för att aktörer hör av sig med prognoser. Kontakt sker via funktionsbrevlådor för respektive stödtjänst.

Mer information och kontakt

För frågor kopplat till specifika förkvalificeringsärenden kontakta respektive funktionsbrevlåda, ffr@svk.se, fcr@svk.se, afrr@svk.se eller mfrr@svk.se

Mer information om förkvalificering finns på sidan Förkvalificering

Tidigare nyhet om förlängda handläggningstider finns att läsa här: Förlängda handläggningstider för förkvalificeringar av stödtjänster FCR, mFRR upp, aFRR samt avhjälpande åtgärden FFR