Utredning av mFRR-priser 25-31 augusti 2025
Svenska kraftnät genomför löpande analyser för att manuellt hitta tillfällen där mFRR-priset kan justeras i linje med det arbete som bedrivs för att förbättra marknadens funktion och skapa en mer stabil prisbild.
Läs tidigare nyhet: Svenska kraftnät vidtar åtgärder för en mer stabil prisbild på balansmarknaden.
Priser för perioden 25-31 augusti har nu analyserats och justering kommer att ske för 33 kvartar*.
Priserna korrigeras till spotpris under perioden 18:45 den 25 augusti till 03:00 den 26 augusti. Priset justeras då hanteringen av överlaster i elnätet, som inte orsakats av obalanser hos de balansansvariga, har påverkat priset.
Se hela listan över prisjusteringarna (.xlsx) Ladda ner
Nästa period som granskas är 1-7 september 2025. Resultatet av den utredningen kommuniceras på torsdag den 11 september.
Samtliga priskorrigeringar samlade på Svenska kraftnäts webbplats
Samtliga korrigeringar av priser och samtliga nyheter om korrigeringarna finns samlade via sidan nedan:
Uppdateringar om priser på balansmarknaden
*I en initial version av nyheten var det 34 kvartar som var korrigerade, excelfilen är nu korrigerad till 33 kvartar.
Kontakt
Vid eventuella frågor, vänligen kontakta mfrr@svk.se
Vid eventuella frågor från media, vänligen kontakta press@svk.se