Hoppa till huvudinnehåll

Svenska kraftnät använder kakor (cookies) för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor. Läs mer om kakor och hur du avaktiverar dem

Utredning och justering av priser avseende mFRR

Som tidigare kommunicerats har kvartarna 04:45-05:00 och 05:00-05:15 den 29 april varit under vidare utredning för eventuell justering av kommunicerat obalanspris. Även höga priser som har uppstått under 25 april, 28 april, 4 maj och 5 maj har varit föremål för extra kontroll.

Se denna tidigare nyhet: Svenska kraftnät justerar priser på balansmarknaden

Dessa utredningar är nu klara och leder till följande justeringar av priser: 

En tabell med prisändringar (.xlsx) Ladda ner

(Klicka på bilden ovan för att få fram tabellen som en excelfil.)

Samtliga priser ovan gäller uppreglering, förutom priset för 04:45-05:00 den 29 april i SE4 som gäller nedreglering. Observera att denna kvart justerades från upp- till nedreglering.

Aktörer som har avropat till högre pris kommer ersättas till pay-as-bid.

Dominerande riktning har ändrats i SE4 avseende kvart 04:45-05:00 den 29 april – från uppreglering till nedreglering. I övrigt kvarstår dominerande riktning.

Justeringarna avseende den 29 april baserar sig på att priset initialt sattes av en direktaktivering som i detta fall inte ska ingå i prissättningen av obalanser. 

Övriga korrigeringar baserar sig på att Svenska kraftnät avser implementera så kallat tolerance band i den nationella budväljaren för aktivering av mFRR. Innan denna lösning tekniskt finns på plats kan Svenska kraftnät komma att manuellt justera priser i efterhand.

Det är inte optimalt att priser justeras i efterhand och Svenska kraftnät förstår att sådana ingripanden kan skapa osäkerhet i marknaden. Svenska kraftnät bedömer dock att det är viktigast att obalanspriserna på ett korrekt sätt speglar värdet av balansenergi, och att rättningar i efterhand därför är motiverade.

Priser och aktiverade volymer mFRR: Transparency platform

Korrigeringar i nyhet som gick ut fredag 2 maj

Tyvärr förekom några felaktigheter i nyheten ”Svenska kraftnät justerar priser på balansmarknaden” när den skickades ut, fredag den 2 maj. 

Dessa felaktiga uppgifter är nu korrigerade. Se nyheten här.
Svenska kraftnät justerar priser på balansmarknaden

Kontakt

Vid frågor, vänligen kontakta mfrr@svk.se

Vid frågor från media, vänligen kontakta press@svk.se