15 minuters handelsperiod har implementerats framgångsrikt på Dagen före-marknaden
15 minuters handelsperiod på Dagen före-marknaden för el i hela Europa infördes tisdag den 30 september, med första leveransdag onsdag den 1 oktober.
Transmissionsnätsoperatörerna (TSO) och elbörserna i Europa bekräftar att processerna har fungerat stabilt sedan införandet den 30 september. Sista dagen för en möjlig rollback var måndag den 6 oktober.
Nu handlas 15 minuters-produkter, till en väsentlig del, på Dagen före-marknaden. 15 minuters-produkter och 60 minuters-produkter handlas ännu parallellt, men 15 minuters-produkter tros gradvis öka sin andel.
Genom 15-minuters tidsupplösning förbättras möjligheten att balansera kraftsystemet och hantera variationer i produktion och förbrukning. Det stärker elsystemets förmåga att integrera mer väderberoende kraft och bidrar till den europeiska klimatomställningen.
Mer information och kontakt
Europeisk pressrelease (.pdf) Öppnas i nytt fönster
Vid frågor, vänligen kontakta svkbalansering@svk.se
Vid mediafrågor, vänligen kontakta press@svk.se