Flödesbaserad kapacitetsberäkning infört för tidsramen månad före
Nu tar vi nästa steg i införandet av den flödesbaserade metoden för långsiktig kapacitetsberäkning. Från och med den 8 april beräknas även flödesbaserade kapaciteter för tidsramen månaden före.
– När flödesbaserad metod nu används både på dagen före‑marknaden och de långsiktiga prognoserna ökar transparensen och konsistensen mellan olika tidshorisonter, säger Mårten Bergman, sektionschef Grossistmarknader på Svenska kraftnät.
Flödesbaserad metod införs stegvis för olika marknadstidshorisonter. Sedan oktober 2024 har kapaciteten på dagen före‑marknaden beräknats med flödesbaserad metod. Från den 31 oktober 2025 började flödesbaserad metod användas för långtidsprognoser ett år framåt och från den 8 april 2026 används metoden också för långtidsprognoser en månad framåt.
Det är dock viktigt att notera att långtidsberäkningarna baseras på fördefinierade scenarier. Resultaten kan därför variera mellan olika scenarier och skilja sig från kapacitetsberäkningar i andra tidshorisonter.
– Flödesbaserad kapacitetsberäkning ger marknaden bättre information om hur elnätet ser ut i verkligheten. Det innebär att mer kapacitet kan göras tillgänglig för handel. Detta är en viktig förutsättning för den gröna omställningen och kommande förändringar på elmarknaden, säger Mårten Bergman.
Kommande steg i införandet är att implementera den flödesbaserade metoden för publicering av avbrottsinformation på NUCS, inklusive prognosticerade handelskapaciteter en vecka framåt.
För mer information
Vid eventuella frågor, vänligen kontakta flowbased@svk.se
Läs pressmeddelandet från NRCC
Month-Ahead Long-Term Capacity Calculation Results - Nordic Regional Coordination Centre