Hoppa till huvudinnehåll

Svenska kraftnät använder kakor (cookies) för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor. Läs mer om kakor och hur du avaktiverar dem

Vilket kösystem gäller om de nuvarande intentionsavtalen i havskapacitetszonerna 2, 3, 4 och 5 förfaller eller sägs upp?

Om intentionsavtalen löper ut, kommer systemet med intressentpooler att träda i kraft för de aktörer som planerar att ansluta havsbaserad elproduktion till land. När intentionsavtalen upphör att gälla, så förfaller även respektive kopplade kapacitetsreservationerna. Det innebär att intressentpooler kommer att bildas för de havsområden som påverkas av detta, enligt principen med öppen dörr för anslutning.

Den kapacitet som återgår till Svenska kraftnät (hela eller del av) när intentionsavtalen löper ut, kommer att göras tillgänglig för aktörer som anslutit sig till intressentpoolen. I vissa fall där vi har kommit långt i anslutningsutredningar kopplade till befintliga intentionsavtal med havsvindaktörer, har vi redan hittat lämpliga platser för anslutning på land. Även om intentionsavtalen upphör att gälla, kommer vi att säkerställa markåtkomst till dessa platser och använda dem igen inom den nya kundprocessen för aktörer som vill ansluta till elnätet på land.