Aktörsdialog - referensgrupp och aktörsmöten
Svenska kraftnät har en referensgrupp för införandet av aktörsrollerna BRP och BSP. Det kommer också att arrangeras löpande digitala aktörsmöten för att informera och ge elmarknadens aktörer en möjlighet att ställa frågor.
Svenska kraftnät har en referensgrupp för införandet av aktörsrollerna BRP och BSP. Det kommer också att arrangeras löpande digitala aktörsmöten för att informera och ge elmarknadens aktörer en möjlighet att ställa frågor.
Svenska kraftnät vill samarbeta med elmarknadens aktörer kring införandet av aktörsrollerna BRP och BSP och därigenom säkerställa ett lyckat införande för alla berörda parter. Genom att fånga upp frågor och eventuella farhågor ges förutsättningar att i god tid kunna undanröja möjliga hinder.
För att säkerställa en framgångsrik implementering och erbjuda tillräckligt stöd till elmarknadens aktörer, kommer Svenska kraftnät bjuda in till digitala aktörsmöten, webbinarier, med information om framtida krav och specifikationer.
Aktörsmöten kommer att publiceras under Möt Svenska kraftnät.
Möt Svenska kraftnät
Inbjudningar till möten kommer att skickas ut via nyheter. Se att prenumerera på nyheter i kategorierna Balansansvar och Elmarknad allmänt.
Prenumerera på lediga tjänster och nyheter
Extern referensgrupp
En del av samarbetet görs genom en referensgrupp som samlar aktörer som är verksamma inom området. I referensgruppen ingår 20 representanter från olika delar av elmarknaden; balansansvarig part (BRP), leverantör av balanstjänster (BSP), aktörer inom elhandel, nätägare och aggregatorer. Mötesstart är under hösten 2025 och referensgruppsmöten kommer att äga rum även under 2026. Möten hålls med cirka 1 månads mellanrum.
Deltagande företag är: Alpiq Sweden, CheckWatt, Dalakraft, Energiföretagen Sverige, Eon, Fever Energy AB, Fortum, Hiveon Energy AB, Jämtkraft, Modity Energy Trading AB, Qurrent, Skellefteå Kraft, SSAB, Statkraft Financial Energy AB, Uniper (Sydkraft), Vattenfall, Vattenfall Eldistribution AB, Vattenfall PBA, Vasa Vind AB.
Referensgruppens roll
Syftet med referensgruppen är att skapa ett strukturerat och transparent forum för dialog mellan Svenska kraftnät och elmarknadens aktörer i samband med införandet av aktörsrollerna BRP och BSP. Gruppen ska samla in synpunkter och återkoppling kring utformning och implementering och identifiera eventuella hinder eller risker.
Referensgruppen ska också bidra till förankring och ökad förståelse inom branschen för de förändringar som sker. För att reformen ska kunna genomföras effektivt och säkert krävs nära samverkan med marknaden. Svenska kraftnät värdesätter därför aktörernas erfarenheter och synpunkter för att säkerställa praktiskt tillämpliga regelverk som främjar en säker och effektiv elmarknad.
Datum för referensgruppens möten
23 september 2025
22 oktober 2025
24 november 2025
Material från referensgruppens möten
Här kommer material från referensgruppens möten att publiceras.