Lindragningen är nu klar på den svenska sidan
Sedan hösten 2024 har arbetet med lindragningen längs den svenska delen av Aurora Line – från Messaure till finska gränsen – pågått successivt och nu är hela sträckan färdigställd. Ledningen är nu redo att tas i drift i december.
För sträckan Messaure till Dockasberg har vi dragit:
Topplina: cirka 103 000 meter
Optisk jordledning (OPGW): cirka 104 000 meter
Faslina: cirka 846 000 meter
För sträckan Dockasberg till finska gränsen har vi dragit:
Topplina: cirka 88 000 meter
Optisk jordledning (OPGW): cirka 92 000 meter
Faslina: cirka 789 300 meter
Längden faslinan vi dragit för Aurora Line är drygt lika lång som hela Sverige.
– Det känns fantastiskt att vi nu är klara med lindragningen på den svenska sidan. Arbetet har gått enligt plan och tack vare ett starkt samarbete mellan alla inblandade har vi kunnat hålla tidsplanen säger Joakim Pennervall, projektledare för sträckan Messaure till Dockasberg.
– Ja vi är stolta över hur väl alla levererat trots utmanande förhållanden längs sträckan. Nu ser vi fram emot att ledningen tas i drift i december, fortsätter Gunilla Björklund, projektledare för sträckan Dockasberg till finska gränsen.
Om du vill veta hur det går till att sprängskarva ihop två linor kan du se en film på det via denna länk: