Hoppa till huvudinnehåll

Svenska kraftnät använder kakor (cookies) för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor. Läs mer om kakor och hur du avaktiverar dem

Alternativ för framtida obalansprissättning i Norden

De nordiska systemoperatörerna har publicerat ett dokument som beskriver alternativ för framtida obalansprissättning i Norden, som en uppföljning av webbinariet den 8 februari 2023. Intressenter har nu möjlighet att ge informell feedback och input på designarbetet.

Dokumentet ska introducera ämnet för alla intressenter och fungera som bakgrundskunskap för att intressenter ska kunna ge informell feedback och input till de nordiska systemoperatörerna angående den framtida prissättningsdesignen för obalans som ska implementeras i de nordiska länderna när de är anslutna till MARI och PICASSO. Designarbetet pågår för närvarande och de nordiska systemoperatörerna har ännu inte lagt fram något förslag på hur prissättningsutformningen av obalans i framtiden ska se ut. Intressenter kan ge informell feedback och input på designarbetet fram till tisdagen den 16 maj 2023.

De nordiska systemoperatörerna arbetar med att ta fram ett slutgiltigt designförslag och påbörja officiell samrådsprocess efter sommaren.

Nyhet på Nordic Balancing Models webbplats, med tillhörande dokument och instruktioner för hur intressenter kan ge informell feedback och input.